Przejdź do głównej zawartości

ZRID

Pod pojęciem ZRID znajduje się decyzja dotycząca zezwolenia na zrealizowanie drogowej inwestycji. Jej powstanie spowodowane było potrzebą uproszczenia administracyjnych procedur dotyczących planowanych inwestycji związanych z wszystkim rodzajem dróg publicznych, czyli dróg ekspresowych, krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Dzięki ustanowieniu decyzji ZRID cała procedura związana z dużą inwestycją została znacznie uproszczona. Wcześniej wymagane było wydanie kilku innych, indywidualnych decyzji. ZRID jest ich zintegrowaną całość. Powstanie jednej decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej było jednym z zapisów Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, potocznie nazywanej Specustawą Drogową.

Specustawa Drogowa była wielokrotnie nowelizowana, ostatnie zmiany wprowadzono 10 września 2018 roku. Dotyczy ona szczegółowych zasad, według których przygotowywane są wszelkie inwestycje związane z drogami publicznymi. Określa wszelkie zasady, których należy przestrzegać podczas realizacji konkretnej inwestycji.

Specustawa Drogowa ma również na celu zapewnieni jak najszybszej wypłaty odszkodowania tym osobom, które w drodze wywłaszczenia utraciły swoją własność w stosunku z prowadzoną inwestycją drogową. Do wywłaszczenia nieruchomości dojść może zarówno na mocy zwykłej decyzji ZRID, jak i decyzji ZRID, która otrzymała specjalny przymiot związany z natychmiastową wykonalnością.

Na podstawie zapisów Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych decyzja dotycząca przyznania odszkodowania z powodu wywłaszczenia powinna być wydana w terminie nie późniejszym niż 30 dni gdy do wywłaszczenia doszło na mocy zwykłej decyzji ZRID oraz 60 dni w przypadku decyzji ZRID uwzględniającej natychmiastową wykonalność.

Terminy te są jednak wyłącznie umowne, w związku z czym osoby, które ubiegają się o odszkodowanie napotkać mogą wiele utrudnień. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Budowanie wizerunku. Dla kogo takie szkolenie?

Budowanie wizerunku jest jeszcze ważniejszym elementem swego życia zawodowego. Składa się na niego ogół cech i zalet (czasem, w przypadku negatywnego wizerunku, również wad) oraz całkowity odbiór przez osoby z zewnątrz. Szkolenie z budowania wizerunku może dostarczyć wiele korzyści - jednak kto powinien rozważyć zainwestowanie w tego rodzaju kursy?

Zmiany w prawie pracy jako temat szkoleń

Zmiany w przepisach różnego typu w większości mają wpływ na funkcjonowanie wielu firm. Niezwykle duże znaczenie mają takie jak zmiany w Kodeksie Pracy, szczególnie dla firm w których utrzymuje się wielu pracowników. Właściwą wiedzę powinny być osoby które interesują się w firmach sprawami pracowniczymi, gdyż nieznajomość przepisów może doprowadzić do powstania wielu niezgodnych z przepisami sytuacji.

Czym zajmują się deweloperzy?

Nie podlega wątpliwości, że wszystkiemu z nas zależy na tym, aby być dobrą pracę. Dobra praca to pojęcie dość niejednoznaczne i każdy z nas może pod nim wiedzieć nieco co innego. Z całą jednak pewnością dobrą praktyką jest praca, za którą otrzymujemy wysokie wynagrodzenie.